Dolar : Alış : 5.3611 / Satış : 5.3708
Euro : Alış : 6.0997 / Satış : 6.1107
HAVA DURUMU
hava durumu

konya9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 22 Kategoride 2726 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ilgın’da tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kursu açıldı

12 Mart 2018 - 541 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ilgın Gündemi»Ilgın’da tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kursu açıldı
Ilgın’da tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kursu açıldı

Ilgın Halk Eğitim Merkezi, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kursu açtı.

Halk Eğitim Müdürlüğü, iyi tarım uygulamaları kapsamında eğitimli çiftçi yetiştirmek amacıyla tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kursu açıldığını bildirdi.

Tıbbi ve Aromatik Bitki teknikeri Asiye Çıplak tarafından halk eğitim merkez binasında verilen eğitimlere 35 kursiyer katılıyor. Tıbbi ve aromatik bitkiler, ilaç ve baharat bitkileri ve soğanlı bitkiler olmak üzere 3 temel bölümden oluşan kurs, toplam 19 gün sürecek.

Kursiyerlere ilaç sanayinin yanı sıra baharat ve gıda koruma amaçlı olarak da kullanılan bu tür bitkiler hakkında bilgiler veriliyor.

Ilgın bölgesinin tıbbi ve aromatik bitki üretiminde önemli bir yerde olduğunu kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılınç, bölgenin toprak ve iklim yönüyle bu tür bitki üretimine elverişli olduğunu belirtti.

Kursu bitirerek sertifika alan kursiyerlerin Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) verdiği hibe ve desteklerden yararlanabileceğini anlatan Kılınç, “Eğitim sonunda yetiştiricilerimiz kimyon, anason, kişniş, rezene ve lavanta gibi bitkileri daha da bilinçli olarak yetiştirecek. Bilinçli üretim, daha da yüksek verimi getirecek. Ayrıca sertifikalı kursiyerlerimiz, proje hazırlayarak TKDK’ya ve iyi tarım uygulamalarına başvurup verilen hibe ve desteklerden yararlanabilecekler. Ayrıca yetiştirdikleri bitkilerin nerelerde kullanıldığını, hangi hastalıklara iyi geldiğini öğrenmiş olacaklar” dedi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Özcan Kermen, kursiyerleri ziyaretinde ilgiden memnun olduklarını ifade ederek, kursların devam edeceğini belirtti. IHH

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar