Dolar : Alış : 4.7538 / Satış : 4.7624
Euro : Alış : 5.5684 / Satış : 5.5785
HAVA DURUMU
hava durumu

konya33°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 22 Kategoride 2581 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ENGELLİLER GÜNÜ

03 Aralık 2017 - 521 kez okunmuş
Ana Sayfa » Köşe Yazarları»ENGELLİLER GÜNÜ
ENGELLİLER GÜNÜ
 1. 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
  Gözlerinizi kapatın ve düşünün, sadece düşünün. Düşünün ki şuan özgür bir şekilde adım atamıyorsunuz, düşünün ki hayatın en canlı renklerini göremiyorsunuz, düşünün ki en tatlı sesleri duyamıyorsunuz, düşünün ki sevdiğiniz kıza birbirinden güzel, duygu yüklü aşk şiirleri yazamıyorsunuz ve düşünün ki çok sevdiğiniz şarkıyı mırıldanamıyorsunuz…
  Düşündükçe ne kadar çok şükretmemiz gereken nimetlere sahibiz fark ettiniz mi? Şükretmek; aldığın her nefeste, aldığın her nefes için. Yapabiliyor muyuz? Bunu da düşünmek gerek.
  *
  Tefekkür edin, düşünün… Bırakın hayatın tozlu yollarını aşındırmayı. Elinizi eteğinizi çekin dünya telaşından ve inzivaya çekilin en sevdiğiniz köşede. Öyle rahatlayacaksınız ki, huzurun tadına varacaksınız.
  *
  Farkında bile olmadığımız bu güzel nimetlerden mahrum olan birileri var bu hayatta. Engelli canlar, evet onlar, aramızda engelleri ile yaşayan bireylerden bahsediyorum. Yaşıyorlar ama engelleriyle, yaşıyorlar ama bizlerin duyarsızlığıyla, ilgisizliğimizle ve kabahatlerimizle.
  Aynı kurum içinde çalıştığımız engelli bir arkadaşımla bu konu üzerine sohbet ederken sordum; engelli olmak nasıl bir duygu? Kısa ve öz bir şekilde cevap verdi, “Engelli olduğumuzu hissetmediğimiz sürece çok da kötü bir duygu değil.” Yani bizlere acıyarak bakmayın, acıyarak yaklaşmayın diyor. Elimiz, kolumuz, gözümüz, ayağımız, kulağımız olun ama bizlere acıyarak bakmayın diyor. Çünkü bizler onlara eksik olduklarını hissettirdiğimiz anda üzülüyorlar. Üzülüyorlar evet, çünkü doğuştan ya da sonradan meydana gelen engelleri kendilerini başka insanlara yükmüş gibi hissettiriyor. Hâlbuki onlara bu hissi biz veriyoruz. Onlara karşı biraz daha hassas olabiliriz, o acı duyguyu hissettirmeden yaklaşabilsek bu düşüncelerini değiştirebiliriz. İnan bu bizim elimizde. Yapmamız gereken sadece hassas olmak. Her birimiz birer engelli adayı değil miyiz sonuçta? Şuracıkta başımıza ne geleceğini kim bilebilir. Sağlıklı bir hayat yaşayacağımızın garantisini kim verebilir. Sanırım duygudaşlık kurabilmeyi öğrenmemiz gerekiyor.
  *
  1992 yılında 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” olarak belirlenmiştir. 3 Aralık, o gün itibariyle tüm dünyada, engellilere dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile kutlanmaktadır.
  Ama gayemiz şu olmalı; onlara bugün gösterilen ilgiyi, alakayı zamana yaymalı, farkındalık oluşturulması gereken böyle günler tek bir günle sınırlandırılmamalı. Bir gün değil, her gün anlayışına sahip olmalıyız.
  Her zaman şunu ifade ediyorum; engelleri beraber aşabiliriz. Engelli adayı olduğumuzu unutmamalıyız.
  Sadece 3 Aralık’ta değil, her gün sizlerle beraberim.
  Tüm engelli dostlarıma selam ve sevgilerimle.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar