Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
ŞEHR-İ ŞİFA ILGIN'IN DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİNE HOŞ GELDİNİZ.
HAVA DURUMU
hava durumu

konya26°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 22 Kategoride 3216 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

100 yıl önce dualarla açılan meclisimizin ilk Ilgın’lı Milletvekili

23 Nisan 2020 - 1.418 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ilgın Gündemi»100 yıl önce dualarla açılan meclisimizin ilk Ilgın’lı Milletvekili
100 yıl önce dualarla açılan meclisimizin ilk Ilgın’lı Milletvekili

Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Kurtuluş Savaşı başlayarak Cumhuriyete giden yolda önemli adımlar atılmasını sağlayan Büyük Millet Meclisi, 100 yıl önce bugün dualarla açıldı.

23 Nisan 1920’de Hacı Bayram Veli Cami’de kılınan Cuma namazı sonrasında dualarla açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilk milletvekilleri arasında kendisi Ilgın’lı olan Ilgın Belediyesi eski Başkanı Avukat Ramazan Yetkin Özalp’in amcası merhum Ahmet Nafiz Özalp bizzat açılışa katılarak kurtuluş savaşına yön veren TBMM’de 1’inci dönem milletvekili olarak görev almıştır.

Özalp, Kurtuluş savaşı sırasında ve sonrasında meclis kürsüsünden söz alarak konuşmalar gerçekleştirmiştir. (kaynak meclis tutanakları)

Bunlardan bir tanesi ise “Ilgın kazası ahalisinden bazı eşhasın Hükümetten olan matlubatına (hacet-istek) dair” konuşmasıdır.  (125 önerge 29 cilt 22 (eht) birleşim sayfa 30)

Kendisi o yıllarda savcı olan Özalp, TBMM çok sayıda önerge de bulunarak ülkemize hizmet etmiştir.

Özalp, memleketi Ilgın’ı da ihmal etmeyip eşrafın sorunlarını da o yıllarda meclis kürsüsünden dile getirerek çözüm getirmiştir.

  Ahmet Nafiz Özalp Kimdir ?

Ahmet Nafiz Özalp, (d. 1889, Ilgın, Konya) – (ö. 13 Kasım 1955), Türk siyasetçi.

Konya Hukuk Mektebi mezunudur. Konya İli Muhasebe Kalemi Kâtipliği, Sanayi Mektebi Kâtipliği ve Nevşehir İdadisi Resim Öğretmenliği, Yıldızeli, Canik Bidâyet Mahkemesi Müddeî-i Umûmîliği (Savcısı), Samsun 32. Fırka Adli Müşavirliği, TBMM I. Dönem Canik (Samsun) Milletvekilliği, Memurin Muhâkemâtı Tetkik Heyeti Reisliği, Diyarbekir İstiklâl Mahkemesi Üyeliği (Seçilmiş ancak göreve gitmemiştir) yapmıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Kaynak: TBMM Albümü

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar